Altana ogrodowa to bardzo użyteczny element architektoniczny przydomowej zieleni. Pozwala schronić się przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, uciec przed majowym deszczem i sierpniowym słońcem. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu altany do naszego ogrodu?
Sposób wejścia do altany
W zależności od rodzaju domku ogrodowego, można wyróżnić altany o całkowicie zamkniętym charakterze, z oknami i drzwiami, ale również altany o specyfice wiaty, do której prowadzi kilka wejść. Te drugie dają pełny przepływ powietrza i sprawdzają się szczególnie w upalnie dni. W przeciwieństwie do pierwszych nie są jednak zamykane, co może być wadą podczas jesienno-zimowych chłodów.
Tworzywo sztuczne czy dachówka? Sposób krycia dachu
Może być to tworzywo sztuczne, gont lub dachówka ceramiczna. Producenci pozostawiają nam również szerokie pole wyboru nie tylko jeśli chodzi o materiał, ale również w kwestii doboru kolorystycznego.
Ogólna stylistyka altany
Altany można podzielić na dwa rodzaje: nowoczesne i tradycyjne. Konstrukcja tych pierwszych opiera się na elementach wykonanych ze stali i czasem ze szkła. Jego uzupełnieniem jest drewno w naturalnym kolorze. Nowoczesne altany ogrodowe mają prostą i lekką w wyrazie formę. Są futurystyczne i minimalistyczne. Czasem, dla ocieplenia klimatu, uzupełnia się je białymi poduszkami i zasłonami. Szeroki wybór altan ogrodowych można znaleźć w sklepach internetowych specjalizującym się w elementach wyposażenia ogrodu.
Solidna impregnacja tworzywa
Drewno takie jak sosna czy świerk nie lubią kontaktu z wodą. Mimo to, szczególnie pierwszy z tych surowców jest chętnie wykorzystywany przez producentów wiat i altan ogrodowych. Dlatego też jeszcze przed zakupem warto się upewnić, że producent dokonał impregnacji tworzywa. Po odbiorze altany, każdego sezonu warto dodatkowo pomalować elementy wykonane z drewna specjalnym olejem zabezpieczającym przed warunkami atmosferycznymi.
Napisz komentarz
Komentarze