Gdy dopadnie nas zwykłe przeziębienie, sytuacja nie jest podbramkowa, ale co w przypadku, gdy choroba okaże się poważniejsza? Ile czasu spędzimy w kolejce do okulisty, endokrynologa, ginekologa, czy ortopedy? Z taki zapytaniem udaliśmy się do starogardzkiego szpitala.
Operacja zaćmy dopiero za 3 lata?
Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że najdłużej czekać muszą ci, którzy chcą się zarejestrować na zabieg zaćmy. Tutaj okres oczekiwania wynosi około 3 lat. Najbliższe wolne terminy na ten zabieg są dopiero w październiku 2021 roku dla kategorii stabilnej. Sytuacja ma się zupełnie inaczej w przypadku osób, które z zabiegu skorzystać musza pilnie. Okres oczekiwania dla takich osób wynosi około dwóch miesięcy.
- Trwa weryfikacja kolejki oczekujących. Pacjenci, którzy mieli wyznaczony termin zabiegu na maj 2020 roku, zostają przesunięci na luty 2018 roku. Zostało nam do zweryfikowania jeszcze półtora roku – mówi Magdalena Jankowska z Kociewskiego Centrum Zdrowia.
Do 2020 roku poczekać muszĄ osoby, które cierpią na zwyrodnienie stawu biodrowego. W ich przypadku konieczna jest endoprotezoplastyka, na którą przyjdzie im poczekać jeszcze 2 lata. W przypadkach pilnych zabieg zostanie wykonany po około 6 miesiącach od zgłoszenia.
Rok mniej poczekać zmuszeni są pacjenci, którzy zmagają się ze stawem kolanowym, albowiem zabiegu spodziewać mogą się dopiero na wiosnę 2019 roku. Około miesiąca trzeba poczekać w sytuacji pilnej.
6 miesięcy w kolejce do ortopedy
Bardzo długo poczekamy w kolejce do ortopedy. Najbliższe wolne terminy przypadają na czerwiec bieżącego roku. Trochę krócej, bo około trzy miesiące trzeba czekać na wizytę u okulisty, a także w poradni leczenia zeza. W cierpliwość uzbroić powinny się osoby, które planują zarejestrować się na wizytę u kardiologa, gdyż czas oczekiwania wynosi również około trzech miesięcy, z wyjątkiem przypadków pilnych, kiedy na wizytę umówimy się po 2 miesiącach.
Więcej na ten temat znajdziecie w aktualnym Wydaniu Gazety Kociewskiej.
Napisz komentarz
Komentarze