Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 09:31
Reklama
Reklama

Nagrodzono twórców kultury Kociewia

Uroczysta gala Kociewskiego Pióra odbyła się w miniony czwartek w Zblewie. Wzięło w niej udział bardzo liczne grono samorządowców, twórców i społeczników z trzech, kociewskich powiatów: starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego.
Nagrodzono twórców kultury Kociewia

Już tradycyjnie nagrody wręczono w 4 kategoriach: literatura, publicystyka, animacja kultury (indywidualnie i zbiorowo) oraz za całokształt działalności. 

Dziedzina literatury 
W dziedzinie literatury nagrodę otrzymał Krzysztof Korda z Tczewa, autor książki pt. „Ks. ppłk. Józef Wrycza (1884-1961). Biografia historyczna”. Nominowany w tej kategorii był również Janusz Stachulski z Dąbrówki, za książkę pt. „ Lubichowo jakiego nie znacie”. Natomiast w kategorii publicystyka „Kociewskie Pióro” przyznano prof. Marii Pająkowskiej-Kensik ze Świecia.
Pani Profesor m.in. współtworzyła i aktywnie uczestniczyła we wszystkich dotychczasowych edycjach Kongresu Kociewskiego, a od 10 lat z comiesięczną regularnością dzieli się swoimi przemyśleniami w poczytnych felietonach „Z Kociewia” w „Pomeranii”. Doceniono także animatorów kultury. W tej dziedzinie nominowani zostali: Eleonora Lewandowska z Tczewa (długoletnia prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, inicjatorka Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego), Tomasz Damaszk ze Zblewa (propagator kultury ludowej na terenie gminy Zblewo i nie tylko, inicjator m.in. plenerów artystów ludowych Pomorza) oraz Zygmunt Paschilke z Osiecznej. Tegoroczna nagroda trafiła jednak do rąk pana Zygmunta – twórcy małego, regionalnego muzeum na starej stacji PKP w Osiecznej, wielkiego przyjaciela dzieci, cenionego społecznika i rzeźbiarza. 

Specjalne podziękowania dla orkiestry 
Kapituła nagrodziła także Zespół Pieśni i Tańca „Modraki” z Pelplina, który otrzymał nagrodę w kategorii „animacja kultury zbiorowo”. 
- Przypomnijmy, iż zespół działa aktywnie od ponad 20 lat, a występował już nawet na paryskich Polach Marsowych, czy przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Nominowana do nagrody w tej samej kategorii była także Gminna Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Pinczynie, która ma już 15 letnią historię i wiele sukcesów na koncie. Specjalne podziękowanie dla orkiestry i kierującego nią kapelmistrza Wacława Ossowskiego przygotował wójt gminy Zblewo Artur Herold, który wręczył na ręce druha Wacława statuetkę z wyrazami uznania „za wielkie serce, pasję i miłość do muzyki” - mówi Emilia Bielska.

Nagroda za całokształt działalności 
Na koniec uroczystości wręczono specjalne „Kociewskie Pióro” – za całokształt działalności. Nagrodę otrzymał chór pw. św. Cecylii w Zblewie, w imieniu którego statuetkę i gratulacje odebrali Regina i Wojciech Birnowie. Zblewski chór działa nieprzerwanie od 105 lat, pięknie promując Kociewie w kraju jak i poza nim. Kapituła doceniła też sukcesy chóru oraz działalność kronikarską – odtworzenie historii chóru od czasu jego powstania. Wyróżnione w tej kategorii zostały także: Bogumiła Fiałkowska z Lubichowa, która od wielu lat prowadzi zespół „Lubichowskie Kociewiaki” oraz Eugenia Butyńska, która od początku lat 90-tych XX w. związana jest z Centrum Kultury „Zamek”. 
Uroczystą gale uświetniły występy muzyczne. Na scenie zaprezentowała się m.in. Ewelina Rytelewska, Gminna Orkiestra Dęta przy OSP  Pinczyn  pod batutą Wacława Ossowskiego wraz z zespołem „Brzady” z Zespołu Kształcenia i Wychowania z Pinczyna oraz zespół „Brassicks”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: agataTreść komentarza: "Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi." autor: Jan Kochanowski. Ciągle na czasie i czuję, że aktualne będzie do końca swiata.Data dodania komentarza: 29.10.2024, 11:44Źródło komentarza: Skrzywdzeni pracownicy wnoszą pozwy przeciw PKP Cargo. Pierwszymi zwalnianymi kolejarzami są ci należący do związku „Solidarność”!Autor komentarza: buźkaTreść komentarza: Ja tu widzę faszystowskie świnie przy korycie. Nic więcej.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 21:54Źródło komentarza: Promocja książki dr. Mateusza Kubickiego pt. "Okupacja niemiecka w powiecie starogardzkim w latach 1939–1945"Autor komentarza: agataTreść komentarza: Rączki poobcinać a nie że teraz za nasze pieniądze dlej będą nic nie robic tylko spać i jeśćData dodania komentarza: 28.10.2024, 11:34Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali włamywaczy, którzy trzykrotnie okradli niezamieszkały budynek w TczewieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Jeśli co roku ze wszystkich szkół średnich w Starogardzie na studia do Gdańska wyjeżdżają prawie wszyscy maturzyści i po skończeniu studiów już nie wracają, to niestety może tak być.Data dodania komentarza: 28.10.2024, 00:20Źródło komentarza: Starogard się wyludnia?! Z roku na rok miasto liczy coraz mniej mieszkańcówAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dlaczego osoby z marginesu noszą dziś bejsbolówki albo kaptury? Skąd ta wieśniacka hip-hopowa moda?Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:36Źródło komentarza: Ukradł 100 metrów kabla z budowy. Złodziej stanie przed sądemAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Dziwnie działają narkotyki, że skakanie po dachu aut jest takie kuszące i atrakcyjne. Pewno siada psychika młodego człowieka, gdy widzi, że prawie każdy pracujący ma dziś samochód, a ja nie.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 23:34Źródło komentarza: [NAGRANIE Z MONITORINGU] Młody nabuzowany mężczyzna skakał po dachu auta na starogardzkim Rynku
Reklama
Reklama
Reklama