Co powinien jeść dorosły cocker spaniel?
Oczywiście podstawowym składnikiem diety spaniela jest mięso. Stanowi on budulec dla organizmu. Zdrowy, dorosły pies powinien przyjmować do 300 gram gotowanego mięsa codziennie, które warto uzupełnić o podroby takie jak wątróbka, płuca czy serca. Warzywa, będące kolejnym istotnym składnikiem karmy dla psa, które są źródłem witamin, minerałów i cennego błonnika pokarmowego. Cocker lubi marchew, pietruszkę i seler, ale dobrze w diecie sprawdza się również gotowana dynia, cukinia, szpinak czy surowy ogórek oraz sałata.
Warto również wraz z jedzeniem dla psa dostarczyć spanielowi odpowiednią podaż białka, w postaci jajka, dwa razy w tygodniu. Warto by białko było ścięte a żółto płynne. Jest ono bowiem źródłem cholesterolu, który w niewielkich ilościach dobrze sprawdzi się w diecie. Zadbajmy również o wypełniacze (ryż, makaron, lecz nie kasza), owoce (jabłka, banany, melon czy arbuz) a także zdrowe tłuszcze (olej z łososia, tran, które zawierają zdrowe kwasy omega-3 i omega-6, których organizm psa nie wytwarza. Są one również źródłem witaminy D, działającej przeciwkrzywiczo).
Karmienie dorosłego cocker spaniela odbywa się dwa razy dziennie o tej samej porze (rano i wieczorem). Pies musi mieć zawsze dostęp do miski z codziennie wymienianą wodą.
Jak żywić szczenięta cocker spaniela?
Żywienie psa – małych cockerów nie różni się zasadniczo od żywienia dorosłego psa, poza wielkością porcji. Eksperci wskazują, że warto by na każdy kilogram wagi malucha przypadało 50 g mięsa (po ugotowaniu). Stopniowo do diety wprowadza się kolejne składniki. Należy obserwować reakcję organizmu.
Szczeniak cocker spaniela w wieku 2 miesięcy je pięć razy dziennie, 3 miesięczny - cztery razy dziennie, następnie od 4 do 9 miesięcy życia – trzy razy dziennie. Karmienie szczeniaka cocker spaniela po ukończeniu 9 miesięcy odbywa się dwa razy dziennie do końca życia psa. Trzeba pamiętać o suplementacji pożywienia szczeniaka preparatami witaminowymi i wapniowymi, niezwykle ważnymi w okresie rozwoju kośćca i uzębienia.
Ważna jest również regularność: szczeniakowi podaje się posiłki zawsze w tej samej misce, w tym samym miejscu i o tych samych porach. Nie należy zostawiać jedzenia „na później”. Należy jednak zapewnić, jak w przypadku dorosłego psa, całodobowy dostęp do świeżej wody.
Więcej o żywieniu cocker spaniela dowiesz się z artykułu: https://blog.piesotto.pl/jak-karmic-psa-cocker-spaniel/
Napisz komentarz
Komentarze