poniedziałek, 9 września 2024 16:44
Reklama
Reklama
Reklama

Stolik Kociewski: „Po owocach ich poznacie”

Rozmowa z Kazimierzem Smolińskim, wiceministrem infrastruktury i budownictwa w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. 
Stolik Kociewski: „Po owocach ich poznacie”

- Niedawno słyszeliśmy w ogólnopolskich mediach taką wypowiedź: „Czy Państwo naprawdę sądzą, ze ćwiczenia Anakonda i nacisk na wzmocnienie wschodniej flanki NATO były przypadkowe”? Czy Polacy mają się czego obawiać? Ćwiczenia Anakonda 2016 zostały zakończone a znaki na kociewskich trasach z oznaczeniami dla czołgów pozostały. Jak Pan to skomentuje?

- Żadne ćwiczenia wojskowe nie są „przypadkowe”. Podobnie nacisk na wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest działaniem zamierzonym. Rząd Prawa i Sprawiedliwości postawił sobie za główny priorytet wzmocnienie bezpieczeństwa militarnego Polski i z pełnym zaangażowaniem i skutecznością realizuje ten cel. Co do ćwiczeń wojskowych, to wszystkie one służą określonym z góry celom szkoleniowym, muszą być zaplanowane i zgłoszone z wyprzedzeniem wszystkim zainteresowanym stronom. Państwa sąsiednie zawsze muszą być z góry informowane o rozmiarach ćwiczeń, ich celu i rodzajach użytych wojsk. Każdy kto był w wojsku powinien o tym wiedzieć. Niestety strona rosyjska często zaniedbuje niektóre obowiązki informacyjne.
Co do znaków drogowych, to dodatkowe żółte znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi nie są niczym szczególnym, są dobrze znane użytkownikom dróg w rejonach częstego ruchu pojazdów wojskowych. Że takie oznakowanie przy niektórych obiektach drogowych, jak mosty i wiadukty pozostało, to nic nadzwyczajnego. Z uwagi na planowane stacjonowanie sił NATO w naszym kraju oznakowanie to powinno pozostać. Cywile niedługo do tych znaków przywykną, choć nie muszą ich znać. Przeszkoleni żołnierze wiedzą do czego one służą i o czym informują. Wystarczy zajrzeć np. do Wikipedii, by dowiedzieć się więcej na ich temat. Obawiamy się agresywnej polityki putinowskiej Rosji, stąd determinacja naszego rządu, by wzmacnianymi siłami własnymi i sojuszniczymi działaniami NATO zapewnić Polsce bezpieczeństwo.

- Jak Pan ocenia szansę Starogardu na powstanie obwodnicy? Są nadzieje, plany, protesty a kiedy można się spodziewać konkretów, czyli rozpoczęcia prac?

- Inwestycja znajduje się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 z perspektywą do 2025 r. Opracowane zostało Studium Korytarzowe. Opracowywane są dokumenty potrzebne do wydania decyzji środowiskowej. Po skompletowaniu dokumentacji zostanie ona przekazana do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zrobię wszystko, aby pieniądze na budowę obwodnicy zabezpieczyć w budżecie państwa i aby jej przebieg był jak najmniej kolizyjny z interesami właścicieli gruntów, przez które będzie przebiegać.

- Często podróżuje Pan po powiecie starogardzkim. Jak ocenia Pan stan dróg oraz płynność komunikacji miedzy tutejszymi gminami? Jak wypadamy na tle innych powiatów?

- Na terenie powiatu znajduje się bezpieczna i nowoczesna Autostrada A1, która zapewnia sprawny dostęp do miejscowości Swarożyn, Pelplin i Kopytkowo. Stan drogi krajowej nr 22, która prowadzi przez teren całego powiatu jest na bieżąco monitorowany i aktualizowany. Ponadto, planowane są działania związane z poprawą stanu i rozbudową tej drogi, w szczególności, jak już wspomniałem, planowane jest przygotowanie do realizacji kluczowej inwestycji – obwodnicy Starogardu Gdańskiego.

Na terenie powiatu znajduje się również wiele dróg samorządowych – wojewódzkich, powiatowych i gminnych. W budżecie państwa przewidziana jest możliwość dofinansowania zadań na sieci dróg samorządowych w ramach rezerwy subwencji ogólnej oraz Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na kata 2016 – 2019. W ramach RSO powiat starogardzki w 2016 r. otrzymał środki w wysokości ponad 1,2 mln zł na przebudowę mostu nad rzeką Wda w miejscowości Młynki. Z tych środków zmodernizowane zostaną również drogi dojazdowe w kierunku przebudowywanego mostu.

W ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 powiat starogardzki otrzymał dofinansowanie na przebudowę wielu dróg powiatowych. W ramach tego programu przebudowana zostanie też m.in. ul. Kościuszki w Starogardzie Gdańskim.

Te programy przyczynią się do poprawy stanu dróg na terenie powiatu co znacząco wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców. Jest jeszcze wiele dróg gminnych i powiatowych wymagających poprawy ich stanu technicznego, będę wspierał ich dofinansowanie.

(...) Cały wywiad z Posłem znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
03.08.2016 13:58
On chce z wielkiej płyty budować buahahahaha

04.08.2016 09:51
Pewnie 3 miliony mieszkań

02.08.2016 21:10
Przygarnijcie Smolinskiego , Starogard się wzbogaci, a Tczew nie zuborzeje !!!!?

02.08.2016 09:03
[quote] Widać że jakiś jeden pedzio z PO upodobał sobie ministra i pobudza się wypisywaniem komentarzy. Pedziu trzymaj się dupy twojego wyrachowanego her Neumanna [/quote] Po poziomie wypowiedzi widać, że to elektorat prezesa lubiącego koty

02.08.2016 08:27
Widać że jakiś jeden pedzio z PO upodobał sobie ministra i pobudza się wypisywaniem komentarzy. Pedziu trzymaj się dupy twojego wyrachowanego her Neumanna

02.08.2016 09:42
Nie przedstawiaj się tutaj i nie podawaj nam swoich preferencji pis(z)czyku.

02.08.2016 12:08
odp. wole byc pedziem i miec wybor niz z braku "laku "zeofilem

02.08.2016 00:02
Tczewiacy to nie Starogdaszczanie i nie dadza sie dmuchac

01.08.2016 23:56
Smolenski a jak z tczewskim mostem to tylko takze goraca kielbasa przed wyborami- kon sie takze usmieje

01.08.2016 23:51
jak to mowi sie, prawnik i Q potrafia sie sprzedac

01.08.2016 23:43
Tczewiacy nie cierpia Smolenskiego za stocznie Gdynia

01.08.2016 23:33
Smolinski ,jestes w Tczewie obrzydlym czlowiekem, potrafiles zniszczyc stocznie w Gdyni i Tczewiacy pracujacy w stoczni w Gdyni stracili prace, teraz reklamujesz sie w Starogardzie

bkot 01.08.2016 19:30
Oj jak by fajnie było gdyby pensje naszych włodarzy były uzależnione od realizacji obietnic wyborczych. A tak czy się stoi czy się leży....

01.08.2016 14:42
Dla Starogardu to ma pracować Stankowiak, Kalinowski i ten trzeci a nie posłowie. Oni w sejmie maja tworzyć prawo. PiS niestety wprowadza bezprawie.

01.08.2016 08:53
na 235 posłów PIS w sejmie 95 to nowicjusze. Na listach zostali umieszczeni celowo. Dla takiego nowicjusza jest to awans społeczny, a przede wszystkim FINANSOWY. Kim są ci ludzie? Prowincjonalni nauczyciele, prowincjonalni radni, pielegniarka itd. Dla nich to niebywały przeskok. Jak myślicie , co oni zrobią dla Polski. NIC. Będą jedynie wiernymi sługami prezesa i GŁOSEM (w sensie podnoszonej ręki ) sejmowym. Oni o NICZYM się dla Polski nie zasłużą, bo o NICZYM nie decydują. Będą zawsze mówić to , co każdego ranka dostaną przesłane na tablet jako zalecenie. Mam nadzieję, że ludzie którzy głosowali na PIS maja chociaż wyrzuty sumienia za słabnącą pozycję Polski w świecie.

31.07.2016 22:21
są zgniłe.

31.07.2016 22:13
od rządów PiSu. Powiadam wam.

31.07.2016 21:43
Utopia Dyzia Marzyciela , a głupiemu radość !

23. Jarmark Cysterski 2024 23. Jarmark Cysterski 2024 Jarmark Cysterski, odbywający się tradycyjnie na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie, nawiązuje w swojej formie i treści do średniowiecznych jarmarków kupieckich. Takie imprezy organizowano w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych, głównie patronalnych. Ich atmosfera i klimat nawiązuje także do ówczesnych turniejów rycerskich na cześć możnowładców oraz zabaw mieszczańskich i plebejskich. Jarmarki ożywiały również pamięć o dawnej obrzędowości religijnej i kulturze teatralnej zespołów wędrownych artystów.Wspaniale zachowane dziedzictwo kulturowe Cystersów oraz niepowtarzalnie wyeksponowana atmosfera średniowiecznych tradycji sprawiają, że Jarmark Cysterski jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych sezonu wakacyjnego. Impreza z roku na rok przyciąga coraz to więcej uczestników.Jarmark Cysterski Pelplin 2024Zapraszamy  na Cysterskie święto, organizowane już po raz dwudziesty trzeci na terenie dawnego opactwa pelplińskiego.  Pielgrzymi i turyści, którzy pragną poczuć  klimat wskrzeszanych  dziejów i  tradycji czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi - nie zawiodą się!  Jak co roku, w trzeci weekend września, dawny klasztor w dolinie rzeki Wierzycy będzie tętnił gwarem rozbawionej młodzieży, hukiem odpalanych hakownic, muzyką dawną i nawoływaniami kupców. W jego murach można będzie zgłębiać tajniki dawnych rzemiosł klasztornych, ale przede wszystkim zachwycić bogactwem średniowiecznej architektury i barokowego wyposażenia świątyni. Zapraszamy też do zwiedzania ogrodów Biskupich i Muzeum Diecezjalnego oraz wzięcia udziału w spektaklach historyczno-edukacyjnych i nocnej biesiadzie na Przystani Króla Jana III Sobieskiego. W programie nie zabraknie również niedzielnego barwnego korowodu, licznych  konkursów, biegów cysterskich, staropolskiego jadła i napitków, targu staroci, jak również bogatej oferty wyrobów rzemieślniczych i produktów regionalnych.Jarmark Cysterski w Pelplinie - PROGRAM 2024:14 września 2024 (sobota)11.00-14.00 Impreza towarzysząca – Bieg Cysterski11.00 Bieg Cysterski dla dzieci i młodzieży12.00   Start Biegu głównego na 5 km13.00 Ceremonia wręczenia nagród JARMARK CYSTERSKI14.00   Powitanie – Otwarcie Jarmarku14.30 Piknik „Cysterskie złoto”17.00 Koncert w ramach Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej w Pelplinie18.30 Biesiadowanie w kompleksie „Jadło i Napitek” z muzyką „na żywo”Występ zespołu  FokusBand z Wejherowa 15 września 2024 (niedziela)10.00   Msza Święta w Bazylice Katedralnej11.00  Koncert Muzyki Dawnej w Bazylice Katedralnej11.15 Turniej Rycerski o „Miecz Starosty Tczewskiego” dla uczniów szkół powiatowych13.00  Parada historyczna traktami Pelplina (przemarsz ul. Wybickiego – Plac katedralny)13.30   Otwarcie drugiego dnia XXIII Jarmarku Cysterskiego14.00 Program historyczny, inscenizacje, zabawy18:00   Zakończenie Jarmarku NA JARMARKU CYSTERSKIM W PELPLINIE: Stoiska, stargany:- Około 200 stoisk z produktami - akcesoria średniowieczne, rękodzieło, wiklina, ceramika, biżuteria, pamiątki i ozdoby, galanteria skórzana, malarstwo, starocie, itp.- Stoiska z produktami kuchni regionalnej, w tym placki, szynki wędzone, sery, ryby, nalewki, ciasta i inne produkty. Gastronomia:- Kompleks gastronomiczny „Jadło i Napitek” - karkówka, kiełbaski, kurczak, zupy, piwo zimne i grzane, miody pitne i wiele innych. Zabawy, opowieści i  gry:- Rozgrywki Gry cysterskiej petanque - niedziela od godz.13.30 w ogrodach barokowych- Zabawy średniowiecze dla najmłodszych i dorosłych- Opowieść  w formie teatrzyku  kamishabi pt. „Pelpliński Skryba” Warsztaty:- Muzealny Detektyw (Muzeum Diecezjalne)- Warsztaty klasztorne piśmiennicze KSIĘGA KSIĄG – skryptorium, iluminacji, drukarstwo, linoryt, czerpanie i barwienie papieru (namiot przed Collegium Marianum lub krużganki katedralne) Wystawy:- Wystawa czasowa - w ramach projektu pt. Dawne Opactwo Cysterskie w Pelplinie- „W kręgu ginących zawodów”- Wystawa stała  -  Dziedzictwo Cystersów Pelplińskich Zwiedzanie, oglądanie:- Nieodpłatne zwiedzanie z przewodnikami dawnego opactwa: Bazylika Katedralna, Muzeum Diecezjalne, Barokowy Zespół Parkowy  (zbiórki grup  przed katedrą)UWAGA - w Muzeum Diecezjalnym przelegającym do Katedry, znajduje się jedyny w Polsce ezgemplarz "najdroższej książki świata". Pelplińska Biblia Gutenberga - bo o niej mowa - posiada dodatkowo cenną dla badaczy skazę: plamkę po odbitej czcionce. O Biblii Gutenberga - czytaj tutajCiekawostki cysterskie• Katedra w Pelpilinie jest drugą pod względem wielkości ceglaną świątynią w Polsce. Znajdują się w niej aż 23 ołtarze, w tym najwyższy w Polsce - mierzący ponad 25 metrów.• Największe opactwo cysterskie na świecie znajduje się w Lubiążu (woj. dolnośląskie).• Jedno ze znanych opactw cysterskich znajduje się w Wąchocku.• Tak o opactwie cystersów w Pelplinie napisał Jan Długosz w XV wieku w słynnym dziele "Dziejów polskich ksiąg dwanaście" (tom IV, księga XI): „Klasztor ten (…) tak wspaniałe i ozdobne miał budowle, że budził podziw wszystkich ludzi”.Ostoja Pawie Oko - w przyjaźni z naturąZapraszamy na Jarmark Cysterski Pelplin 2024!Data rozpoczęcia wydarzenia: 14.09.2024
PROGRAM ODPUSTU NARODZENIA NMP W SANKTUARIUM MARYJNYM W PIASECZNIE 50. ROCZNICA KORONACJI FIGURY MB PIASECZNO 8-16.09.2018R. PROGRAM ODPUSTU NARODZENIA NMP W SANKTUARIUM MARYJNYM W PIASECZNIE 50. ROCZNICA KORONACJI FIGURY MB PIASECZNO 8-16.09.2018R. Sobota 8.09. 2018 r.9.00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i odsłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej9.30 Msza św.12.00 Anioł Pański14.00 Msza św. Piesza Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych Caritas ze Skórcza15.00 Msza św. dla pielgrzymów z Kwidzyna i okolic16.00 Spowiedź święta17.00 Msza św. dla Pielgrzymów ze Starogardu Gd., Kamionki, Lalków in.18.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu. Procesja do Studzienki i DROGA KRZYŻOWA19.00 Msza św. (w kościele)20.30 Nabożeństwo Różańcowe (w kościele) w intencji wszystkich Ofiarodawców21.00 Apel Jasnogórski22.00 Nowenna ku czci Matki Boskiej Piaseckiej w intencjach przedstawionych przez pielgrzymów23.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i zasłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej NIEDZIELA 9.09. 2018 r.6.00 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i odsłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej6.30, 8.00 Msze św.9.00 Przywitanie pielgrzymek pieszych10.15 Procesja do Studzienki z kopią Figury MB Piaseckiej10.30 UROCZYSTA MSZA ŚW. pod przewodnictwem J.Em. Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza12.30 Msza św. (w kościele)16.00 Msza św. i zasłonięcie Łaskawej Figury MB PiaseckiejOKTAWA ODPUSTUŚpiewamy dla Maryi – od poniedziałku do piątku o godz. 17.45 (pieśni piaseckie)Poniedziałek 10.09.2018 r.Przed południem: Dzień modlitw ROLNIKÓW6.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i odsłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej7.00, 9.30 Msze święte. Udzielenie błogosławieństwa rolnikom i poświęcenie ziarna siewnego.12.00 Modlitwa „Anioł Pański”Po południu: Dzień modlitw NARZECZONYCH15.30 Nowenna ku czci Matki Boskiej Piaseckiej i odsłonięcie Łaskawej Figury Matki Bożej16. 00 Msza święta. Poświęcenie pojazdów mechanicznych (po Mszy św.)18. 00 Msza święta i procesja eucharystyczna. Zasłonięcie Łaskawej Figury MB PiaseckiejWtorek 11.09.2018 r.Przed południem: Dzień modlitw NIEWIAST6.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i odsłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej7.00, 9.30, 16.00 Msze święte wraz z udzieleniem błogosławieństwa dla niewiast i matek.12.00 Modlitwa „Anioł Pański”Po południu: Dzień modlitw NAUCZYCIELI i WYCHOWAWCÓW15.30 Nowenna ku czci Matki Boskiej Piaseckiej i odsłonięcie Łaskawej Figury Matki Bożej18.00 Msza św. Procesja eucharystyczna, zasłonięcie Łaskawej Figury MB PiaseckiejŚroda 12.09.2018 r.Przed południem: DIECEZJALNY DZIEŃ CHORYCH6.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i odsłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej7. 00 Msza św.8.00-12.00 Spowiedź święta (na zewnątrz kościoła)9.00, 10.30, 12.00, 16.00 Msze św. oraz udzielanie chorym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.Godz. 10.30 Msza św pod przewodnictwem J.E. ks. Bpa Ryszarda Kasyny15.30 Nowenna ku czci Matki Boskiej PiaseckiejPo południu: Dzień modlitw CZŁONKÓW ŻYWEGO RÓŻAŃCA i CZCICIELI MIŁOSIERDZIA BOŻEGO18.00 Msza święta i procesja eucharystyczna. Zasłonięcie Łaskawej Figury MB PiaseckiejCzwartek 13.09.2018 r.Przed południem: Dzień modlitw za OJCZYZNĘ6.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i odsłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej7.00, 9.30 Msze św.12.00 Modlitwa „Anioł Pański”Po południu: Dzień modlitw W INTENCJI KAPŁANÓW i POWOŁANYCH15.30 Nowenna ku czci Matki Boskiej Piaseckiej i odsłonięcie Łaskawej Figury Matki Bożej16.00 Msza święta w intencji Powołanych17.00 Nabożeństwo Fatimskie18.00 Msza święta i procesja eucharystyczna. Zasłonięcie Łaskawej Figury MB PiaseckiejPiątek 14.09.2018 r.Przed południem: Dzień modlitw w intencji RODZIN6.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i odsłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej7.00, 9.30 Msze święte12.00 Modlitwa „Anioł Pański”Po południu: Dzień modlitw MĘŻCZYZN15.30 Nowenna ku czci Matki Boskiej Piaseckiej i odsłonięcie Łaskawej Figury Matki Bożej16.00 Msza św. z błogosławieństwem dla mężczyzn i ojców18.00 Msza święta i procesja eucharystyczna. Zasłonięcie Łaskawej Figury MB PiaseckiejSobota 15.09.2018 r.Przed południem:Dzień modlitw DZIECI6.30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i odsłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej7.00 Msza święta9.30 Msza święta z udziałem dzieci (kościół). Festyn dla dzieci na „Orliku”12.00 Błogosławienie NIEMOWLĄT i ofiarowanie ich NMP. Błogosławienie MATEK OCZEKUJĄCYCH POTOMSTWA.Po południu: Dzień modlitw MŁODZIEŻY - ŻYJ WEDŁUG DUCHA14:00 Zapisy14:45 Przygotowanie do Mszy św.15:00 Msza święta16:00 Zabawy i integracja16:45 Spotkanie w grupach18:00 Kolacja18:30 Adoracja prowadzona19:15 Świadectwo i akt oddania się Matce Bożej19:30 Procesja z figurą Matki Bożej PiaseckiejApel i zakończenie dnia młodzieży w PiasecznieNIEDZIELA 16.09.2018 r.7. 30 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP i odsłonięcie Łaskawej Figury MB Piaseckiej8. 00, 9.00 Msze św.10. 15 Procesja do Studzienki z kopią Figury MB Piaseckiej.10.30 Msza św. Odpustowa i Dożynki Gminne.12.30 Msza św. (w kościele)16.00 Msza św. i zasłonięcie Łaskawej Figury MB PiaseckiejData rozpoczęcia wydarzenia: 08.09.2024
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: xxxTreść komentarza: Cześć jego pamięciData dodania komentarza: 8.06.2024, 09:28Źródło komentarza: Cześć i Chwała Bohaterowi! Mateusz Sitek zginął w obronie Wolnej Polski!.Autor komentarza: tutamTreść komentarza: Pamiętam. Starogardzkie MZK podstawiły autobusy do Pelplina.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:53Źródło komentarza: 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w PelplinieAutor komentarza: tutamTreść komentarza: Pod Starogardem, mniej więcej w kierunku na Pelplin/Rywałd, powstała nowa farma wiatrakowa. Widzę ją z trzeciego piętra na ul. Gdańskiej, bo mam świetny widok na las w tym kierunku. Wiatraki jeszcze się nie obracają. Tak blisko miasta wiatraków jeszcze nie było.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 22:51Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Wicestarosta powiatu starogardzkiego zrezygnował ze stanowiskaAutor komentarza: yogTreść komentarza: gnać pałami tych zlodziejiData dodania komentarza: 7.06.2024, 15:45Źródło komentarza: STOP ideologii Zielonego Ładu i centralizacji Unii Europejskiej! KONFERENCJA PRASOWA JAROSŁAWA SELLINA I KACPRA PŁAŻYŃSKIEGOAutor komentarza: Andrzej ŁankowskiTreść komentarza: W prywatnym archiwum w Liniewie jest zdjęcie zrobione ukratkiem z momentu wykonywania morderstwa.Data dodania komentarza: 7.06.2024, 11:58Źródło komentarza: FELIETON: Pamięć o niemieckiej szubienicyAutor komentarza: Bez podpisuTreść komentarza: To bandyci🤣Piłka nożna bez policji!!!Brawo chłopaki💪Data dodania komentarza: 1.06.2024, 10:35Źródło komentarza: 4 osoby odpowiedzą za odpalanie rac i świec dymnych podczas meczu na pelplińskim stadionie
Reklama
Reklama
Reklama